Roztočený brankář a Krize: Porovnání stránek

Z ImproWiki
(Rozdíly mezi stránkami)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
imported>VojtechKopta
(Založena nová stránka s textem „Základní improvizační cvičení na procvičení asociací, reakce a komunikace. Hráči stojí ve větším kruhu či v půlkruhu. Jeden hráč vstoup…“)
 
imported>Vatoz
(Remove ling to missing category)
 
Řádek 1: Řádek 1:
Základní improvizační cvičení na procvičení asociací, reakce a komunikace.
+
{{Fáze příběhu}}
  
Hráči stojí ve větším kruhu či v půlkruhu. Jeden hráč vstoupí do středu či před stojící hráče a začne se pohybovat. Pohyb není nijak omezen, může zaujímat rozličné pozice (sedat si, lehat si, postavit se na hlavu, ...), ale měl by být stále v pohybu. Kdokoli z ostatních hráčů může kdykoli během jeho pohybu tlesknout, což je pro pohybujícího pokyn [[štronzo]]. Hráč, který tleskl zaujme vůči svému kolegovi též nějakou pozici, kterou mu pozice [[asociace|asociuje]] a rozehraje situaci. Hráč opouští štronzo a pokračuje také v rozehrané situaci. Hráči by měli co nejdříve objasnit kdo jsou, kde jsou a co tam dělají. Jakmile je toto objasněno, může opět tlesknout kdokoli z přihlížejících hráčů, což je opět povel tentokrát pro oba hrající hráče [[štronzo]]. Hráč, který tentokrát tleskl přichází ke dvojici, dotykem určí hráče, který odejde, zaujme opět pozici k hráči, který zůstává a opět rozehrají jinou situaci. Toto cvičení se dá libovolně dlouho opakovat.
+
Zjednodušeně je ''krize'' prostor v [[příběh]]u pro "pořádné pohrabání se v problému", který byl vytvořen v jiné fázi [[příběh]]u. Divácky je to nejdůležitější fáze, protože už jsou nastaveny všechny předpoklady pro vžití se do děje. Zároveň je to fáze, ve které dostávaji hlavní postavy hodně prostoru.
  
== Ukázková videa ==
 
https://www.youtube.com/watch?v=uEj687Hxu_8&feature=youtu.be&t=5m40s
 
  
[[Kategorie:Cvičení]]
+
== Průběh ==
[[Kategorie:Rozvcičky]]
+
Příběh v této fázi popisuje a rozvádí, čím vším musí hlavní hrdinové projít, než vyřeší problém, tedy výstup [[kolize]]. Zpravidla zde dochází k zhoršování problému a oddalování řešení. V různých žánrech funguje prohlubování problému jinak, ale obecně to v divácích vyvolává nějakou empatii k postavě, která se buď stává bezmocnou a nebo jí někdo jen komicky zlomyslně ubližuje. Pro diváky '''jsou nejdůležitější reakce hlavní postavy''' na vývoj problému a každé rozhodnutí, které udělá.
 +
 
 +
 
 +
== Běžné chyby ==
 +
 
 +
=== Úplné přeskočení fáze ===
 +
[[:Kategorie:Krátké formy|Krátké formy]] vedou improvizátory ke spěchu a tak se občas stane, že improvizátor skočí od zadání problému ihned k jeho řešení a příběh ztratí hodnotu, která by byla vytvořena ''krizí''. Tato chyba se dá opravit [[střih|střihem]] nebo posunutím času [[příběh]]u. V delších formách k této chybě zpravidla nedojde, protože ''krize'' tvoří více jak polovinu [[příběh]]u.
 +
 
 +
=== Neschopnost práce s výstupem kolize ===
 +
Kolikrát už jste viděli, že problém který byl nastaven [[kolize|kolizí]], se nakonec v [[příběh]]u vůbec neobjevil? A kolikrát jste na něj, improvizátoři, úplně zapomněli? Problém se v této fázi nesmí ani zapomenout, ztratit, vyřešit, nic. Pouze prohloubit a rozvíjet.
 +
 
 +
=== Zbytečná expozice ===
 +
Velice často potkáváme improvizované příběhy, ve kterých se při krizi začnou objevovat další [[postava|postavy]] nebo [[rekvizita|rekvizity]], které nebyly v expozici vůbec zmíněny. Je to přirozený proces - improvizátor si řekne, že by se v [[příběh]]u hodilo letadlo, tak ho tam doplní. Chyba, která se velice často opakuje je '''přehnání''' této vnořené [[expozice]], kdy improvizátoři stráví polovinu času ''krize'' definováním nových [[postava|postav]] nebo [[rekvizita|rekvizit]].
 +
 
 +
=== Ztráta na váze ===
 +
V této fázi je opravdu nejdůležitější prohlubování problému. Pokud [[hráč]] hrající hlavní postavu nedokáže adekvátně zareagovat na situaci, problém najednou ztratí na váze a celý [[příběh]] se stane povrchním.
 +
 
 +
<cite>
 +
"Jsem tvůj otec!"
 +
"Tak mi to podrž."
 +
</cite>
 +
 
 +
== Externí odkazy ==
 +
 
 +
* [http://en.wikipedia.org/wiki/Crisis Crisis] na anglické wiki, pro inspiraci, jaké druhy krize mohou přijít.
 +
 
 +
[[Kategorie:Terminologie]]

Aktuální verze z 14. 9. 2017, 13:49

Fáze příběhu
  1. Expozice
  2. Kolize
  3. Krize
  4. Peripetie
  5. Katarze

Zjednodušeně je krize prostor v příběhu pro "pořádné pohrabání se v problému", který byl vytvořen v jiné fázi příběhu. Divácky je to nejdůležitější fáze, protože už jsou nastaveny všechny předpoklady pro vžití se do děje. Zároveň je to fáze, ve které dostávaji hlavní postavy hodně prostoru.


Průběh

Příběh v této fázi popisuje a rozvádí, čím vším musí hlavní hrdinové projít, než vyřeší problém, tedy výstup kolize. Zpravidla zde dochází k zhoršování problému a oddalování řešení. V různých žánrech funguje prohlubování problému jinak, ale obecně to v divácích vyvolává nějakou empatii k postavě, která se buď stává bezmocnou a nebo jí někdo jen komicky zlomyslně ubližuje. Pro diváky jsou nejdůležitější reakce hlavní postavy na vývoj problému a každé rozhodnutí, které udělá.


Běžné chyby

Úplné přeskočení fáze

Krátké formy vedou improvizátory ke spěchu a tak se občas stane, že improvizátor skočí od zadání problému ihned k jeho řešení a příběh ztratí hodnotu, která by byla vytvořena krizí. Tato chyba se dá opravit střihem nebo posunutím času příběhu. V delších formách k této chybě zpravidla nedojde, protože krize tvoří více jak polovinu příběhu.

Neschopnost práce s výstupem kolize

Kolikrát už jste viděli, že problém který byl nastaven kolizí, se nakonec v příběhu vůbec neobjevil? A kolikrát jste na něj, improvizátoři, úplně zapomněli? Problém se v této fázi nesmí ani zapomenout, ztratit, vyřešit, nic. Pouze prohloubit a rozvíjet.

Zbytečná expozice

Velice často potkáváme improvizované příběhy, ve kterých se při krizi začnou objevovat další postavy nebo rekvizity, které nebyly v expozici vůbec zmíněny. Je to přirozený proces - improvizátor si řekne, že by se v příběhu hodilo letadlo, tak ho tam doplní. Chyba, která se velice často opakuje je přehnání této vnořené expozice, kdy improvizátoři stráví polovinu času krize definováním nových postav nebo rekvizit.

Ztráta na váze

V této fázi je opravdu nejdůležitější prohlubování problému. Pokud hráč hrající hlavní postavu nedokáže adekvátně zareagovat na situaci, problém najednou ztratí na váze a celý příběh se stane povrchním.

"Jsem tvůj otec!" "Tak mi to podrž."

Externí odkazy

  • Crisis na anglické wiki, pro inspiraci, jaké druhy krize mohou přijít.