Věřte, nevěřte

Z ImproWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soubor:Beyond-belief-frakes.png
"Vizuál seriálu Věřte, Nevěřte"

Původ

Forma je inspirována americkým pořadem Věřte, Nevěřte, který v každé epizodě představoval několik příběhů, které se zdály být velice nepravděpodobné, někdy obsahovaly reference na paranormální jevy. Na konci pořadu byl divák postaven před kvíz, kde se příběhy rekapitulovaly a mohl si sebereflektivně zopakovat zda-li byl příběh pravdivý nebo ne.

Typický žánr

Mysteriózní/Komedie

Lokace

Celá scéna je rozdělena ať už fyzicky nebo světelným přechodem na Lobby a Jeviště. Příběhů se obvykle hraje více.

Lobby

V lobby se nachází moderátor pořadu a zároveň vypravěč následujícího příběhu. Lobby je možno vylepšit rekvizitami od diváků, naaranžovat pro téma daného večera a nebo jinak upravit, aby bylo pořadu dodána atmosféra.

Jeviště

Zde herci hrají příběh. Jeviště by mělo být prázdné. Pokud je potřeba v příběhu nějaká rekvizita, dodá ji vypravěč před spuštěním příběhu, jinak se pracuje s imaginárními rekvizitami.

Průběh

Pořad se nijak neuvádí, není potřeba konferenciér. Na se jevišti se objeví obraz postavený z herců, kteří budou hrát. Po krátké pauze, do které je vhodná znělka, se v Lobby objeví moderátor a začne představovat první záhadu podobně jako vypravěč otevírá příběh v kategorii vyprávěná. Jako hlavní inspirace pro moderátora je určený obraz z herců a rekvizity které najde v Lobby. Je vhodné použít obraz jako "snímek z příběhu" který uvidíte - všechny postavy se tam tak objeví. Není to ale nutnost. Po krátkém úvodu se příběh spustí - fokus se předá z Lobby na Jeviště.

Průběh příběhu je volný - nejsou daná žádná pravidla. Je dobré používat scénické přechody, ale vše záleží na nastavení skupiny.

Po skončení příběhu se vrací fokus a případně všechny rekvizity do Lobby. Moderátor příběh dokončuje pár větami tak, aby se každý divák zamyslel nad tím co je a není možné v našem světě.

Po skončení příběhu se dělá pauza, kde se mohou vystřídat moderátoři, opět je vhodná znělka a průběh jede od začátku.

Zakončení

Všechny příběhy jsou improvizované, proto by kvíz o pravdivosti příběhů dopadl asi jednoznačně. Je dobré příběhy zrekapitulovat, pokud se nevymyslí nic lepšího, tak nechat diváka ať si o tom povídá v hospodě ...

Představení záhady

Funkční variantou představení záhady pro tuto formu je model popsaný níže. Nenechte se jím však svazovat.

  1. Zvol si obyčejný fyzický předmět který se dá najít doma
  2. Pojmenuj ho
  3. Řekni nahlas jednu věc, kterou ten předmět dělá
  4. Vymysli si co v tomhle příběhu ten předmět dělá jinak
  5. Představ hlavní postavu
  6. Uveď prostředí ve kterém se příběh odehrává
  7. Předej rekvizity

Poznámky

  • Na moderátora jsou kladeny vysoké nároky na schopnost prezentovat před divákem, zachování postavy, uvěřitelnost a udržení focusu.
  • Vnímavý osvětlovač představení hodně pomůže
  • Příběhy by v rámci této formy měli končit těsně před uzavřením