Krize a Stleskávání: Porovnání stránek

Z ImproWiki
(Rozdíly mezi stránkami)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
imported>Vatoz
(Remove ling to missing category)
 
m (formátování)
 
Řádek 1: Řádek 1:
{{Fáze příběhu}}
+
Účastníci cvičení stojí v kruhu a posílají si tlesknutí. Cílem je tlesknout ve stejný čas a naladit se na další práci
  
Zjednodušeně je ''krize'' prostor v [[příběh]]u pro "pořádné pohrabání se v problému", který byl vytvořen v jiné fázi [[příběh]]u. Divácky je to nejdůležitější fáze, protože už jsou nastaveny všechny předpoklady pro vžití se do děje. Zároveň je to fáze, ve které dostávaji hlavní postavy hodně prostoru.
+
#  Navázat oční kontakt
 +
#  Tlesknout společně
  
 +
== Tipy ==
  
== Průběh ==
+
* Pomáhá udržovat rytmus tleskání
Příběh v této fázi popisuje a rozvádí, čím vším musí hlavní hrdinové projít, než vyřeší problém, tedy výstup [[kolize]]. Zpravidla zde dochází k zhoršování problému a oddalování řešení. V různých žánrech funguje prohlubování problému jinak, ale obecně to v divácích vyvolává nějakou empatii k postavě, která se buď stává bezmocnou a nebo jí někdo jen komicky zlomyslně ubližuje. Pro diváky '''jsou nejdůležitější reakce hlavní postavy''' na vývoj problému a každé rozhodnutí, které udělá.
 
  
 +
== Varianty ==
  
== Běžné chyby ==
+
* Zrychlování
 +
* Vyslání víc signálů na začátku
  
=== Úplné přeskočení fáze ===
+
[[Kategorie:Cvičení]]
[[:Kategorie:Krátké formy|Krátké formy]] vedou improvizátory ke spěchu a tak se občas stane, že improvizátor skočí od zadání problému ihned k jeho řešení a příběh ztratí hodnotu, která by byla vytvořena ''krizí''. Tato chyba se dá opravit [[střih|střihem]] nebo posunutím času [[příběh]]u. V delších formách k této chybě zpravidla nedojde, protože ''krize'' tvoří více jak polovinu [[příběh]]u.
+
[[Kategorie:Cvičení na souhru]]
 
+
[[Kategorie:Cvičení na pozornost]]
=== Neschopnost práce s výstupem kolize ===
 
Kolikrát už jste viděli, že problém který byl nastaven [[kolize|kolizí]], se nakonec v [[příběh]]u vůbec neobjevil? A kolikrát jste na něj, improvizátoři, úplně zapomněli? Problém se v této fázi nesmí ani zapomenout, ztratit, vyřešit, nic. Pouze prohloubit a rozvíjet.
 
 
 
=== Zbytečná expozice ===
 
Velice často potkáváme improvizované příběhy, ve kterých se při krizi začnou objevovat další [[postava|postavy]] nebo [[rekvizita|rekvizity]], které nebyly v expozici vůbec zmíněny. Je to přirozený proces - improvizátor si řekne, že by se v [[příběh]]u hodilo letadlo, tak ho tam doplní. Chyba, která se velice často opakuje je '''přehnání''' této vnořené [[expozice]], kdy improvizátoři stráví polovinu času ''krize'' definováním nových [[postava|postav]] nebo [[rekvizita|rekvizit]].
 
 
 
=== Ztráta na váze ===
 
V této fázi je opravdu nejdůležitější prohlubování problému. Pokud [[hráč]] hrající hlavní postavu nedokáže adekvátně zareagovat na situaci, problém najednou ztratí na váze a celý [[příběh]] se stane povrchním.
 
 
 
<cite>
 
"Jsem tvůj otec!"
 
"Tak mi to podrž."
 
</cite>
 
 
 
== Externí odkazy ==
 
 
 
* [http://en.wikipedia.org/wiki/Crisis Crisis] na anglické wiki, pro inspiraci, jaké druhy krize mohou přijít.
 
 
 
[[Kategorie:Terminologie]]
 

Aktuální verze z 2. 9. 2020, 10:07

Účastníci cvičení stojí v kruhu a posílají si tlesknutí. Cílem je tlesknout ve stejný čas a naladit se na další práci

  1. Navázat oční kontakt
  2. Tlesknout společně

Tipy

  • Pomáhá udržovat rytmus tleskání

Varianty

  • Zrychlování
  • Vyslání víc signálů na začátku