Vyprávěná a Báseň (cvičení): Porovnání stránek

Z ImproWiki
(Rozdíly mezi stránkami)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
imported>Vatoz
m (zkrácení á)
 
imported>Vatoz
m (Vatoz přesunul stránku Báseň na Báseň (cvičení) bez založení přesměrování)
 
Řádek 1: Řádek 1:
{{Kategorie
+
Báseň v širším slova významu představuje literární dílo tvořené ve verších.
|hraci=neomezen
+
V improvizaci se s tímto pojmem diváci mohou potkat jako s kategorií nebo rozcvičkovým cvičením, které má následující pravidla:
|tema=téma
 
|cas=2 minuty}}
 
  
V kategorii '''Vyprávěná''' se jeden z hráčů stává vypravěčem a ostatní hráči hrají volně na podněty od vypravěče.
+
Na zadané téma diváků, které může být buď inspirací nebo přímo názvem básně, hráči postupně chodí dopředu a každý přednáší
 +
jeden verš. Verše se rýmují ABAB.
  
== Průběh ==
+
Někdy se domlouvá, že báseň končí po po první sloce.  
První hráč, který do kategorie naběhne, je vypravěč. Vypravěč nás uvede do příběhu, prostředí a představí nám postavy, které vstupují na scénu. Ostatní hráči reagují na to, co řekl vypravěč, ale současně mají možnost sami děj vytvářet. Vypravěč má také možnost posouvat děj v čase a diváci mohou vidět, co bylo příčinou současného jednání té které postavy, když se jí před dvaceti lety něco stalo a poté se vrátíme zpět do současnosti. Děj je také možné posouvat v čase dopředu, zvlášť v případech, kdy se nic neděje, případně když hráč navrhne nějakou zdlouhavou aktivitu.
+
V případě více slok, hráči, kteří složili 1. sloku opouští hrací prostor a vrací se k ostatním hráčům a kdokoliv z nich může začít tvořit
 +
další sloku.
  
== Běžné chyby ==
+
Důležitým prvkem u básně je zvýraznit poslední řádek, dát mu důraz, aby posluchač cítil, že touto větou báseň končí.
*Vypravěč stále mluví a nedává tak prostor ostatním hráčům.
+
Tím, že verše vznikají na jevišti a nejistotou hráčů, mohou básně působit občas plitce. Je tedy třeba dbát v tomto cvičení na přednes a sebevědomí hráčů.
*Vypravěč popisuje to, co hráči dělají = neposouvá děj.
 
*Hráč hraje jen to, co řekl vypravěč = neposouvá děj.
 
 
 
== Ukázková videa ==
 
http://youtu.be/9k1E0b8z4K8?t=20s
 
 
 
[[Kategorie:Seznam kategorií]]
 
[[Kategorie:Zápasové kategorie]]
 
[[Kategorie:Kategorie na improshow]]
 

Verze z 25. 2. 2015, 18:56

Báseň v širším slova významu představuje literární dílo tvořené ve verších. V improvizaci se s tímto pojmem diváci mohou potkat jako s kategorií nebo rozcvičkovým cvičením, které má následující pravidla:

Na zadané téma diváků, které může být buď inspirací nebo přímo názvem básně, hráči postupně chodí dopředu a každý přednáší jeden verš. Verše se rýmují ABAB.

Někdy se domlouvá, že báseň končí po po první sloce. V případě více slok, hráči, kteří složili 1. sloku opouští hrací prostor a vrací se k ostatním hráčům a kdokoliv z nich může začít tvořit další sloku.

Důležitým prvkem u básně je zvýraznit poslední řádek, dát mu důraz, aby posluchač cítil, že touto větou báseň končí. Tím, že verše vznikají na jevišti a nejistotou hráčů, mohou básně působit občas plitce. Je tedy třeba dbát v tomto cvičení na přednes a sebevědomí hráčů.