Akce

Krize

Z Impro Wiki

Verze z 14. 9. 2017, 13:49, kterou vytvořil Vatoz (diskuse | příspěvky) (Remove ling to missing category)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Fáze příběhu
  1. Expozice
  2. Kolize
  3. Krize
  4. Peripetie
  5. Katarze

Zjednodušeně je krize prostor v příběhu pro "pořádné pohrabání se v problému", který byl vytvořen v jiné fázi příběhu. Divácky je to nejdůležitější fáze, protože už jsou nastaveny všechny předpoklady pro vžití se do děje. Zároveň je to fáze, ve které dostávaji hlavní postavy hodně prostoru.


Průběh

Příběh v této fázi popisuje a rozvádí, čím vším musí hlavní hrdinové projít, než vyřeší problém, tedy výstup kolize. Zpravidla zde dochází k zhoršování problému a oddalování řešení. V různých žánrech funguje prohlubování problému jinak, ale obecně to v divácích vyvolává nějakou empatii k postavě, která se buď stává bezmocnou a nebo jí někdo jen komicky zlomyslně ubližuje. Pro diváky jsou nejdůležitější reakce hlavní postavy na vývoj problému a každé rozhodnutí, které udělá.


Běžné chyby

Úplné přeskočení fáze

Krátké formy vedou improvizátory ke spěchu a tak se občas stane, že improvizátor skočí od zadání problému ihned k jeho řešení a příběh ztratí hodnotu, která by byla vytvořena krizí. Tato chyba se dá opravit střihem nebo posunutím času příběhu. V delších formách k této chybě zpravidla nedojde, protože krize tvoří více jak polovinu příběhu.

Neschopnost práce s výstupem kolize

Kolikrát už jste viděli, že problém který byl nastaven kolizí, se nakonec v příběhu vůbec neobjevil? A kolikrát jste na něj, improvizátoři, úplně zapomněli? Problém se v této fázi nesmí ani zapomenout, ztratit, vyřešit, nic. Pouze prohloubit a rozvíjet.

Zbytečná expozice

Velice často potkáváme improvizované příběhy, ve kterých se při krizi začnou objevovat další postavy nebo rekvizity, které nebyly v expozici vůbec zmíněny. Je to přirozený proces - improvizátor si řekne, že by se v příběhu hodilo letadlo, tak ho tam doplní. Chyba, která se velice často opakuje je přehnání této vnořené expozice, kdy improvizátoři stráví polovinu času krize definováním nových postav nebo rekvizit.

Ztráta na váze

V této fázi je opravdu nejdůležitější prohlubování problému. Pokud hráč hrající hlavní postavu nedokáže adekvátně zareagovat na situaci, problém najednou ztratí na váze a celý příběh se stane povrchním.

"Jsem tvůj otec!" "Tak mi to podrž."

Externí odkazy

  • Crisis na anglické wiki, pro inspiraci, jaké druhy krize mohou přijít.